Çocuğunuza İyilik Yapın, Onunla İlgilenin

Arkadaşlar bugün çocuğunuza yapabileceğiniz bana gore en büyük iyilikten bahsetmek istiyorum. Bana kalırsa bir çocuğun gelişimindeki yapı taşlarından birisidir bu. Peki bu kadar hararetle bahsettiğim konu nedir? Doğal olarak ki de mesuliyet.

Çocuğunuza minik yaşlardan itibaren bu duyguları katmalısınız aksi taktirde evladınız ileri ki zamanlarda elde ettiklerini sorumsuzca çarçur edebilir. Hatta bütün bu tarz şeyleri kaybetmekle kalmayıp eksi hanelere bile düşebilir. Bir ebeveyn için bunu görmek gerçekten kahredici olabilir. Bunun için çocuğunuza minik yaşlardan itibaren bu özelliği kazandırmalısınız. Ona minik bir balık alarak yada bir eşyaya göz kulak olmasını sağlayarak bunun temelini atabilirsiniz. Hem böylelikle hareketlerini gözlemlemiş olmuş olursunuz hemde ileride onun için oldukca büyük bir avantaj sağlayacak bir özelliği çocuğunuza aşılamış olmuş olursunuz. Eminim evladınız bu günleri ileride hatırlayınca size minnettar olacaktır. Ben haiz olduğum çoğu özelliğimi ailem sayesinde kazandım inanırım sizler için de bu durum böyledir. İnsanlar ailelerinin birer esiridir aile çocuğunu nasıl inşa ederse çocukta ilerde onu yansıtır çevresindekilere. Meydana getirilen en büyük yanlışlardan birisi de evladı yetiştirebilecek erdeme haiz olunup olunmadığını sorgulamadan, çocuk nasibi ile gelir mantığıyla bir kişi dünyaya getirmektir.

Bilinçli bireyler bilinçli bireyleri yetiştirirler. Bir toplumun diğerlerinden ayrılmasının yegane yolu da bu haritadır. Birtakım çevrelerin kendilerine üstüne meydana getirilen bu analizleri gene kendilerinin bozmasının saçmalığı hepimizi üzüyor hatta averajlarımızı da aşağıya çekiyor.

Bilinçli insanların üstüne düşen yük her geçen gün ağırlaşıyor…